Franz Schubert: Smyčcový kvartet č. 14 d moll „Smrt a dívka“ & Smyčcový kvintet C dur

classic-fm-gramophone-award.png
Gramophone Award
Chamber Award (2014)

Ukázky z alba

Franz Schubert: Smyčcový kvartet č. 14 d moll „Smrt a dívka“, op. posth., D. 810

01. Allegro
02. Andante con motto
03. Scherzo. Allegro molto
04. Presto

Franz Schubert: Smyčcový kvintet C dur, op. posth., op. 163, D. 956

01. Allegro, ma non troppo
02. Adagio
03. Scherzo. Presto - Trio. Andante sostenuto
04. Allegretto

Informace o albu

SU4110-2, datum vydání 20. 9. 2013

Je to dobré. Velmi dobré. Chvála a Pavel Haas Quartet už jaksi patří k sobě - konec konců, před dvěma lety získali za svého Dvořáka od Gramophone ocenění Recording of the Year. Touto nahrávkou ovšem poprvé opravdu vstoupili na přeplněný trh. Pavel Haas Quartet představují to nejlepší z české tradice - vroucnost, libozvučnost, osobitost, citovost. To, co je však v tomto případě obzvlášť nápadné, je jejich odvaha riskovat, jejich vřelost a naprostá jistota, s nimiž vás ženou těmito dvěma mistrovskými díly.

GRAMOPHONE, ŘÍJEN 2013

Zdálo by se, že po prestižním ocenění Gramophone Award 2011 „Recording of the Year“ za jejich Dvořáka už pro mladý Pavel Haas Quartet není vyšších met. Bohu díky, kvartetu záleží více na hudbě než na vavřínech. Dvě vrcholná Schubertova díla představují jejich srdcové eso; po právu je označují za dva z nejvzácnějších skvostů komorní hudby. Kvartet d moll má v sobě zakódovánu jakousi temnou šifru. Název „Smrt a dívka“ reflektuje citaci stejnojmenné Schubertovy písně ve druhé větě. Téma smrti je podtrženo i dalšími citacemi a volbou samotné tóniny d moll, jež se podle dobové charakteristiky tónin vyznačuje „těžkomyslnou ženskostí, splínem a předtuchami“. Smyčcový kvintet C dur s neobvyklým zdvojením violoncella Schubert dokončil pouhé dva měsíce před svou smrtí. Jeho instrumentace vyvolává místy až orchestrální dojem a violoncello v ní má významnou roli nositele melodie. Soubor k nahrávání přizval přítele, výjimečného německo-japonského violoncellistu Danjula Ishizaku. Za všechny jeho vavříny hovoří slova Mstislava Rostropoviče na jeho adresu: „Phenomenal in his technical ability, perfect in his musical creative power“.

Toto album je horké na dotek. Provedení Haasovců jsou nesmírně působivá nejen díky bezvadné interpretaci povrchových ploch, ale také díky schopnosti nenuceně vyjádřit sklíčenost skrývající se pod Schubertovými projevy veselí a dokonce jeho nejjasnějšími ujištěními.

THE SUNDAY TIMES, ZÁŘÍ 2013

Kdyby CD mělo drážky jako vinyl, už bych měl tuto úžasnou nahrávku Schubertova kvartetu Smrt a dívka a kvintetu C dur zcela ohranou... U mladých Čechů dokonale splynula virtuosita s hloubkou. Smrt a dívka je více dramatická, ale mistrně časovaná, z jemných nuancí vznešeného kvintetu jsem naprosto unešený.

THE TIMES, ZÁŘÍ 2013

Pavel Haas Quartet a jejich host, skvělý cellista Danjulo Ishizaka, jsou přesvědčiví i tam, kde většina jiných souborů selhává. Poslední větu Smyčcového kvintetu se jim povedlo přetvořit v přiléhavý závěr díla, jehož první tři věty jsou vskutku prvotřídní … zásadní album pro všechny, kteří milují Schuberta.

BBC MUSIC MAGAZINE, PROSINEC 2013

Z mého pohledu provedení splňuje všechna očekávání. Už od úvodních akordů máte pocit, že vás tito mladí hráči zvou na cestu. S jasnou vizí a porozuměním struktury hudby zkoumají celou šíři jejího emocionálního rozsahu. Výraznými charakteristickými znaky jsou vřelost a expresivní frázování… Tito mladí hudebníci představují sílu, s níž je nutné počítat.

MUSICWEB INTERNATIONAL, PROSINEC 2013

Jsme svědky provedení vyznačujících se nejen nesmírnou vytříbeností a kultivovaností, ale také skutečnou emocionální hloubkou… Kombinace důvtipné pružnosti tempa, přičemž nikdy nedochází k příliš výraznému zpomalení, dodává této interpretaci [Smrti a dívky] ohromnou strukturální soudržnost od začátku do konce.

PRESTO CLASSICAL, PROSINEC 2013

Další alba

08album-Shostakovich-detail.png

Dmitrij Šostakovič: Smyčcové kvartety č. 2, 7, 8

07album-Dvorak02-detail.png

Antonín Dvořák: Klavírní kvintet č. 2 op. 81 & Smyčcový kvintet op. 97

album-vypis.png

Bedřich Smetana: Smyčcový kvartet č. 1 e moll „Z mého života“ & Smyčcový kvartet č. 2 d moll

04album-Dvorak01-detail.png

Antonín Dvořák: Smyčcový kvartet G dur, op. 106 & Smyčcový kvartet F dur, op. 96 „Americký“

album-detail.png

Sergej Prokofjev: Smyčcové kvartety č. 1 a 2, Sonáta pro dvoje housle

02album-Janacek02-detail.png

Leoš Janáček: Smyčcový kvartet č. 1 z podnětu Tolstého Kreutzerovy sonáty & Pavel Haas: Smyčcové kvartety č. 1 a 3

01album-Janacek01-detail.png

Leoš Janáček: Smyčcový kvartet č. 2 „Listy důvěrné“ & Pavel Haas: Smyčcový kvartet č. 2 „Z Opičích hor“

Celá diskografie