Pavel Haas Quartet vydává dlouho očekávanou nahrávku Šostakovičových kvartetů

7. 10. 2019

Nové album vychází 25. října 2019 u vydavatelství SUPRAPHON

08album-Shostakovich.png

Po dvou posledních albech s ryze českým repertoárem (Dvořákovy Kvintety op. 81 & 97, 2017 a Smetanovy Smyčcové kvartety, 2015) přichází Pavel Haas Quartet s novou nahrávkou. Smyčcové kvartety č. 2, 7 a 8 Dmitrije Šostakoviče jsou již řadu let trvalou součástí koncertního programu souboru, ale teprve letos na jaře nazrál čas na jejich natočení. Houslistka Veronika Jarůšková k tomu poznamenala: „Šostakovič patří k základům kvartetního repertoáru a nám odjakživa přišel velmi osobní a velmi blízký.“ Houslista Marek Zwiebel dodává: „Celý cyklus kvartetů je vlastně jeho autobiografií, jeho osobní výpovědí, takovým průřezem duše celého jeho života.“

Druhý kvartet (1944), byť komponovaný v bezpečném zázemí, odráží bolest, nejistotu a rozervanost života uprostřed války. Kvartety č. 7 a 8 vznikly v roce 1960 a oba jsou velmi niternou zpovědí. Sedmý, nejkratší z celého cyklu, věnoval Šostakovič památce své první ženy. Osmý pak autor patrně zamýšlel jako svůj vlastní epitaf, v době, kdy se nacházel na tenké hraně mezi životem a smrtí. Pavel Haas Quartet překračuje propast času i bariéru osobní fyzické existence a vstupuje do samého středu Šostakovičovy hudby, v plné škále emocí a s bezprostředností, jako by to byla hudba jejich nejvlastnější. Slovy Veroniky Jarůškové: „Šostakoviče nestačí jen zahrát, ale je třeba ho prožít.“ Nové album vydává mezinárodně úspěšný kvartet 25. října 2019 u svého domovského vydavatelství Supraphon. Ve stejný den vychází vinylová verze kritikou vysoce ceněné nahrávky Smyčcových kvartetů Bedřicha Smetany z roku 2015 (Gramophone Award, BBC Music Magazine Award ad.). Milovníci vinylů a dokonalého zvuku se mohou těšit na LP nejvyšších parametrů (180g virgin vinyl, DMM cutting), které je doplněno o digitální verzi v rozlišení Hi-Res.

Pavel Haas Quartet zahájil koncertní sezonu 2019/20 na konci září ve slavné Tonhalle v Curychu. Během podzimu pak soubor vystoupí v dalších prestižních koncertních sálech Evropy, jakými jsou např. Muziekgebouw v Amsterdamu, Konserthuset ve Stockholmu, Wigmore Hall v Londýně nebo Sala Verdi v Miláně. Poprvé zavítá do Izraele, kde zahraje v v Rappaport Auditoriu v Haifě a v YMCA Auditoriu v Jeruzalémě. Premiéra čeká Pavel Haas Quartet i ve Varšavě v National Philharmonic Chamber Hall nebo v Teatro Argentina v Římě. Jediný domácí koncert do konce roku proběhne v prosinci v rámci festivalu Janáček Brno. Ve druhé části sezony bude soubor pokračovat v evropském turné a kromě toho navštíví USA, Kanadu, Čínu a Singapur.

Všechny novinky