Nové album

9. 10. 2017

Nové album s nahrávkami Dvořákových kvintetů vychází 20. října 2017 u vydavatelství SUPRAPHON.

SU41952.jpg

Sedm let po triumfu s Dvořákovými kvartety (Gramophone Award „Nahrávka roku“) se Pavel Haas Quartet ke Dvořákovi vrací. Pro nahrávku kvintetů přizval dva hosty: izraelského pianistu Borise Giltburga (vítěz soutěže Královny Alžběty 2013) a zakládajícího člena Pavel Haas Quartet Pavla Nikla.

Houslistka Veronika Jarůšková k tomu poznamenala: „Vzniklo to čistě z přátelství – hudebního a uměleckého. Boris Giltburg je naše spřízněná duše. Poprvé jsme se setkali před třemi lety v Holandsku, a právě tam už jsme společně hráli Dvořákův Klavírní kvintet. Hned při tom prvním společném hraní jsme pochopili, že si naprosto skvěle rozumíme.“ Violoncellista Peter Jarůšek ještě dodal: „Není to jen hudební propojení, ale i lidské. Jsou to vlastně spojené nádoby. Máme silný kamarádský vztah a do budoucna bychom společně rádi hráli i jiné kvintety, nejen Dvořákův. Osobně bych to nové album nazval jako přátelské setkání nad krásnou hudbou.“

Druhý Dvořákův klavírní kvintet vznikl na skladatelově milovaném letním sídle Vysoká na sklonku léta 1887. Kromě inspirace hudbou indiánů kmene Irokézů, s níž se Dvořák setkal ve Spillville, je např. 3. věta postavena na tématu, jež zvažoval jako možnou novou americkou hymnu. Pavel Haas Quartet je ve Dvořákovi doma; slovy Sunday Times: „V tomto repertoáru dnes prostě nemají konkurenci.“ Nové album vydává mezinárodně úspěšný kvartet 20. října 2017 u své domovské firmy Supraphon.

Všechny novinky