Termíny koncertů 2022

© Boris Giltburg

Po bezmála dvou letech poznamenaných pandemií se zdá, že kulturní dění opět pomalu ožívá. Je tomu tak alespoň v případě koncertních aktivit mezinárodně oceňovaného souboru Pavel Haas Quartet, který v listopadu loňského roku nahrál nové album Brahmsových kvintetů a nyní se chystá na světové turné.

Na přelomu ledna a února bylo možné Pavel Haas Quartet vidět a slyšet na koncertech v Ostravě a v Brně, poté ale opustili domácí půdu a vydali se na turné po Evropě a Severní Americe. Zavítají do prestižních koncertních sálů, jako jsou De Bijloke v Gentu, Musikverein v Grazu a ve Vídni, Elbphilharmonie v Hamburku, Meistersingerhalle v Norimberku, Konzerthaus v Berlíně, Muzikgebouw v Amsterdamu či Wigmore Hall v Londýně, zúčastní se předních hudebních festivalů, např. Flagey Piano Days v Bruselu nebo East Neuk Festival ve Skotsku. V březnu kvarteto čeká sedm koncertů v Kanadě a USA, kde navštíví města Vancouver, Portland, Napa, San Francisco, Minneapolis a Salt Lake City.

Pavel Haas Quartet letos oslaví 20. narozeniny. Kvarteto založila v roce 2002 Veronika Jarůšková s violistou Pavlem Niklem, který byl jeho členem až do roku 2016, kdy musel soubor z rodinných důvodů opustit. Jejich spolupráce však nadále pokračuje – Pavel Nikl je jejich stálým hostem při interpretaci smyčcových kvintetů. Významný britský hudební časopis BBC Music Magazine zařadil Pavel Haas Quartet mezi 10 nejlepších smyčcových kvartet všech dob, a to po bok takových jmen, jakými jsou např. Alban Berg Quartet, Amadeus Quartet či Borodin Quartet.

Termíny koncertů ZDE.